W nawiązaniu do zebrania Rady Sołeckiej z dnia 7-03-2013 zgodnie z regulaminem konsultacji odnośnie NOWEJ USTAWY ŚMIECIOWEJ zostały złożone zapytania do UG Pawonków.
W nawiązaniu do zebrania Rady Sołeckiej z dnia 7-03-2013 zgodnie z regulaminem konsultacji odnośnie NOWEJ USTAWY ŚMIECIOWEJ zostały złożone zapytania do UG Pawonków. Poniżej przedstawiono zapytania oraz odpowiedzi przesłane przez UG:
1) Czy pojemniki na odpady oraz dodatkowe worki do segregacji będą zawarte w cenie deklarowanej 7zł/os czy trzeba będzie za nie płacić osobno? Co z osobami, które posiadają pojemnik na odpady na własność?
ODP:
Tak, firma która wygra przetarg ma obowiązek dostarczyć pojemniki na odpady zmieszane bez dodatkowej opłaty. Osoby które mają swój własny pojemnik (proszę nie mylić go z wydzierżawionym od obecnej firmy) i nie potrzebują dodatkowego, muszą ten fakt zgłosić (podczas składania deklaracji).
2) Czy dla rodzin wielodzietnych wspomaganych przez UG – Caritas będzie zniżka w opłatach za odbiór odpadów?
ODP:
Na dzień dzisiejszy takich ulg nie ma. Temat ten będzie podejmowany najwcześniej po rozstrzygnięciu przetargu.
3) Co z opłatami za studentów oraz dla osób pracujących za granicą – nie przebywających w miejscu zameldowania?
ODP:
W deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi podaje się ilość osób faktycznie zamieszkujących a nie zameldowanych.. W przypadku wystąpienia zmian w ilości zamieszkujących osób(nawet zamieszkujących daną nieruchomość czasowo)należy złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany.
Studenci studiów dziennych zwolnieni są z tej opłaty po okazaniu zaświadczenia z uczelni.
4) Pod jakim typem odpadów będzie składany popiół? Czy w tym przypadku popiół można będzie składać do pojemnika zbiorczego?
ODP:
Zimny popiół będzie można wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane
5) Czy w każdym gospodarstwie domowym wymagany będzie kompostownik dla odpadów bio-degradalnych?
ODP:
Właściciele nieruchomości którzy nie mają kompostownika i nie wykorzystują odpadów biodegradowalnych w inny sposób (np. dokarmianie zwierząt) otrzymają worek na te odpady. Częstotliwość wywozu odpadów biodegradowalnych jest taka sama jak dla pozostałych frakcji, czyli raz w miesiącu dla nieruchomości jednorodzinnych i dwa razy w miesiącu dla nieruchomości wielorodzinnych (bloków). Odpady te będzie można również oddawać do punktu selektywnego zbierania odpadów.
6) Czy w UG można będzie zgłosić przedstawiciela sołectwa – osobę prywatną – na rzecz której można będzie oddawać śmieci typu: pet, makulatura, szkło – oddawane do skupu?
ODP:
Nowa ustaw a o odpadach z 14 grudnia 2012 reguluje tę kwestię- „wytwórca odpadów lub inny posiadacz może zlecić wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami wyłącznie podmiotom, które posiadają: 1) zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów, lub 2)koncesję na podziemne składowanie odpadów, pozwolenie zintegrowane, decyzję zawierającą program gospodarowania odpadami wydobywczymi, zezwolenie na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych lub wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości- na podstawie odrębnych przepisów, lub 3) wpis do rejestru w zakresie, o którym mowa w art. 50 ust. 1 pkt 5.
7) Co z elektro-śmieciami oraz odpadami wielkoformatowymi? Czy w gminie Pawonków planowane jest miejsce do dobierania tego typu śmieci?
ODP:
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz odpady wielkogabarytowe będzie można samodzielnie oddać w punkcie selektywnego zbierania odpadów bez dodatkowej opłaty, a także będzie prowadzona zbiórka tych odpadów raz w roku z posesji.