NARODOWY DZIEŃ ŻYCIA

      Możliwość komentowania NARODOWY DZIEŃ ŻYCIA została wyłączona

W tym roku organizowany przez LCSK Narodowy Dzień Życia połączony został z Dniem Świętości Życia oraz z Rekolekcjami wielkopostnymi dla dzieci ze Szkoły Podstawowej. Dzień Świętości Życia (26 marca) rozpoczęliśmy poranną uroczystą Mszą Świętą, w czasie której dwie osoby z naszej Grupy Obrońców Życia brały czynny udział czytając Słowo Boże. Po homilii, osoby które zdecydowały się przystąpić do Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego podeszły ze świecami do ołtarza, gdzie złożyły przyrzeczenia i zobowiązały się tym samym do modlitwy przez 9 miesięcy. 26 marca był również pierwszym dniem Rekolekcji Wielkopostnych dla dzieci. Uczniowie Szkoły Podstawowej po Mszy Świętej udali się do LCSK gdzie obejrzeli film o początku życia człowieka oraz mieli okazję dowiedzieć się kilku podstawowych faktów dotyczących życia prenatalnego oraz wartości życia człowieka od samego poczęcia. Po filmie dzieci pod kierunkiem opiekunów wykonały serca dla swoich rodziców. Na wyciętych przez siebie sercach napisały: 1) „Mamo! Dziękuję, że mnie urodziłaś. Tato! Dziękuję, że kochasz mamę”; 2) „Mamo, Tato – kocham was”. Drugi dzień rekolekcji upłynął na rozważaniu cierpienia. Obejrzeliśmy film o bł. Chiarze Luce Badano, dziewczynie będącej przykładem osoby, która ukochała krzyż, członkini Ruchu Focolari. („Dla Ciebie Jezu, jeśli Ty tego chcesz, ja również tego pragnę”; „Ja nie mogę już biec, ale chciałabym przekazać Wam pochodnię, jak na olimpiadzie. Macie jedno życie, warto przeżyć je dobrze” – Ch. L. Badano). Po obejrzeniu wzruszającego filmu dzieci z podziałem na klasy rozwiązywały wielkopostną krzyżówkę.

Trzeci i zarazem ostatni dzień rekolekcji poświęciliśmy tematowi Misji Świętych. Na początek dowiedzieliśmy się ile jest „obszarów misyjnych”, jakie mają kolory i co one oznaczają. Dzieci mogły zobaczyć także kolorowy różaniec misyjny i orientalne „obrazy”. W drugiej części spotkania dzieci wykonały Misyjną Palemkę Wielkanocną w 5 kolorach misyjnych: białym, niebieskim, zielonym, żółtym i czerwonym. Dzieci zabrały do domu swoje prace, a osoby, które dodatkowo zechciały odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących filmu o bł. Chiarze otrzymały w nagrodę płyty z piosenkami dla dzieci.

Spotkaniom rekolekcyjnym towarzyszyła wystawa „Ojciec Święty w sprawie najmniejszych”, piękne dekoracje i przewodnia myśl dotycząca wartości życia człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci.