PROJEKT „ Filmowe pogwarki” zakończony.

      Możliwość komentowania PROJEKT „ Filmowe pogwarki” zakończony. została wyłączona

PROJEKT „ Filmowe pogwarki” zakończony.
5 listopada w bibliotece w Lisowicach odbyło się „Święto Języka Ojczystego.” Był to dzień finałowy projektu ”Filmowe pogwarki”- realizowanego od 4 października.

Wszyscy biorący udział mieli okazję spotkać się i podzielić się wrażeniami z pracy. Najważniejszym punktem spotkania była premiera filmiku zrobionego od początku do końca przez dzieci pod opieką artystyczną Michała Mroza z Centrum Edukacji Narodowej w Warszawie. Filmik to owoc pracy dzieci w czasie spotkań w bibliotece i na wywiadach a przede wszystkim w czasie dwudniowych warsztatów animacji (10 godz. pracy).

W czasie wspólnego biesiadowania można było zwiedzić wystawę, która prezentowała wszystkie materiały do animacji, przedmioty, stroje opisane w gwarze śląskiej używane w czasie projektu. Zaprezentowane było nowo poznane słownictwo używane dawniej. Młodzież miała okazję pokazać i pochwalić się tym co zrobiła i jaką zdobyła przez ten czas wiedzę.

Znaczącą pomocą w tej prezentacji stała się projekcja filmów i zdjęć zarejestrowanych w czasie spotkań w bibliotece i na wywiadach.

Dla uświetnienia tego dnia  Panie z poszczególnych bibliotek należących do GBP w Pawonkowie odczytały w gwarze śląskiej wiersze pt.  „Pan Hilary”, ”Osioł bez taszy” oraz „Paulek i Gustlik”.

Na koniec dla wszystkich zebranych gości  młodzież  – czyli główni bohaterowie projektu  zatańczyli –  taniec pt. Mietlorz.
Każdy z uczestników  i gości  na pamiątkę otrzymał broszurę  „Kuchnia śląska” z przepisami zebranymi w czasie  projektu napisaną w gwarze śląskiej.   

Głównym zadaniem tego projektu było zapoznanie dzieci i młodzieży z gwarą, legendą, folklorem naszych ziem. Tym jak dawniej ludzie żyli, pracowali, jak się ubierali, czym  i jak się bawili. Dzięki  niesamowitemu zaangażowaniu ludzi starszych i dzieci, którym wyrażamy wdzięczność – ten cel został osiągnięty.

A niewątpliwą nagrodą było uczestnictwo dzieci w tworzeniu  filmu animowanego, który zostanie trwałą pamiątką nie tyko dla nas ale i dla pokoleń, dzięki wsparciu Centrum Edukacji Narodowej w Warszawie.