Danie roku Spichlerza Górnego Śląska

      Możliwość komentowania Danie roku Spichlerza Górnego Śląska została wyłączona

W dniu 23 października 2009r. w Rudnie (gm. Rudziniec) odbył się finał II edycji konkursu „Danie roku Spichlerza Górnego Śląska” organizowanego przez Fundację Lokalna Grupa Działania „Spichlerz Górnego Śląska”.

Główne założenia konkursu to:

promo

W dniu 23 października 2009r. w Rudnie (gm. Rudziniec) odbył się finał II edycji konkursu „Danie roku Spichlerza Górnego Śląska” organizowanego przez Fundację Lokalna Grupa Działania „Spichlerz Górnego Śląska„.

Główne założenia konkursu to:

  • promocja bogactwa kuchni śląskiej, w tym oryginalnych, tradycyjnych przepisów i sposobu przygotowywania dań śląskich,
  • promocja wiedzy o swoim regionie i najbliższej okolicy,
  • popularyzacja gwary śląskiej,
    realizacja programu edukacji regionalnej,

  • popularyzacja śląskich tradycji, obyczajów, wartości ? poprzez teksty gwarowe,
  • uwrażliwienie na piękno języka przodków.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap polegał na podaniu oryginalnych przepisów menu Górnoślązaków w formie pisemnej w gwarze śląskiej używanej w swojej okolicy.
Prace oceniało profesjonalne 5-osobowe Jury, które dokonało wyboru 12 najciekawszych przepisów. II etap konkursu polegał na zaprezentowaniu wcześniej opisanego dania.
W konkursie nie brakło również naszych lisowickich gospodyń. Zgłoszono dwie potrawy „Placki trecinowe z kartofli” i „Źeberka ze Śląskiego Dinozaura z ciapkapustom”. Obie potrawy przeszły do drugiego etapu.

W „Karczmie u Karola” w odpowiedniej oprawie artystycznej prezentowano 12 finałowych dań – również nasze. Jury na czele z p. Remigiuszem Rączką (znanym prezenterem z programu Kuchnia Śląska w Telewizji Silesia) dokonali degustacji i oceny przygotowanych potraw. Otrzymaliśmy I Wyróżnienie za potrawę „Źeberka ze Śląskiego Dinozaura ze ciapkapustom”.
W czasie uroczystości uczestnicy mogli obejrzeć pokaz kulinarny p. Remigiusza , który przygotował na oczach widzów popisową śląską potrawę oraz posmakować prezentowanych dań, które mimo upływu lat nadal stanowią przysmak Ślązaków.

Zobacz galerię zdjęć